13 kwiecień 2024

E-wizyty w ZUS zyskują na popularności

zdjęcie: E-wizyty w ZUS zyskują na popularności / pixabay/6795505
Możliwość zdalnego załatwienia spraw w ZUS cieszy się coraz większą popularnością u klientów. W zeszłym roku z tej formy kontaktu w województwie skorzystały blisko 3 tys. osób – poinformował rzecznik regionalny ZUS w Opolu Sebastian Szczurek.

Według danych opolskiego oddziału ZUS klienci chętnie korzystają z możliwości załatwienia swoich spraw bez osobistej wizyty w urzędzie. W ubiegłym roku z łączenia internetowego z pracownikami opolskiego ZUS skorzystało 2888 osób. Najwięcej wizyt online opolski ZUS zarejestrował w maju i w lutym ubiegłego roku – w każdym po 330, a najmniej w grudniu – 108.

"Od początku roku do końca marca z e-wizyty skorzystało 735 osób. Mieszkańcy regionu najczęściej łączyli się w kwestiach firm i pracowników, bo 264 razy, a prawie 200 rozmów dotyczyło emerytur i rent międzynarodowych, co jest specyficzne dla naszego województwa" – powiedział Sebastian Szczurek.

Rzecznik opolskiego ZUS poinformował, że podczas wideorozmowy z ekspertem ZUS można pytać nie tylko o ogólne zasady ubezpieczeń społecznych, ale też o swój indywidualne sprawy – świadczeń rodzinnych, zwolnień lekarskich, emerytur i rent. Wcześniej jednak trzeba przygotować dokument tożsamości, co pozwoli zweryfikować dane ubezpieczonego, płatnika bądź świadczeniobiorcy jako rozmówcy.

Klienci, oceniając e-wizyty w ZUS za największe zalety uznają możliwość zamówienia i zrealizowania jej z dowolnego miejsca przy pomocy komputera czy smartfona. Co ważne, w tym celu nie trzeba instalować żadnych aplikacji. Wystarczy, że urządzenie jest wyposażone w kamerę i mikrofon. Można też umówić spotkanie w polskim języku migowym. Ta forma spotkania jest przeznaczona wyłącznie dla osób głuchych i niedosłyszących, o czym klient jest uprzedzany odpowiednim komunikatem na etapie zamawiania e-wizyty. Podkreśla on, że usługa przeznaczona jest dla tej konkretnej grupy osób.

Na konsultacje można umówić się w dni robocze między 9.00 a 14.00. Spotkanie zamówimy przez stronę internetową zus.pl/e-wizyta albo przez aplikację mObywatel, wybierając zakładkę usługi, a dalej e-wizyta w ZUS. Każdy, kto złożył zapotrzebowanie na wideorozmowę, otrzyma na podany numer telefonu SMS z przypomnieniem o zarejestrowanej konsultacji i e-mail z linkiem do łączenia. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/