15 marzec 2024

Ponad 50 tys. wniosków o 800 plus

zdjęcie: Ponad 50 tys. wniosków o 800 plus / pixabay/1386316
Od początku lutego pracownicy opolskiego oddziału ZUS przyjęli blisko 52 tys. wniosków o przyznanie świadczenia 800 plus na nowy okres rozliczeniowy – poinformował rzecznik regionalny ZUS w Opolu Sebastian Szczurek.

Wnioski na nowy okres rozliczeniowy świadczenia 800 plus są przyjmowane od początku lutego. Można je składać poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, aplikację mobilną mZUS i portal Empatia.

"Od lutego ma Opolszczyźnie zarejestrowaliśmy 51,8 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, który rozpocznie się w czerwcu i potrwa do maja przyszłego roku. Najwięcej wpłynęło od rodziców z Opola i powiatu opolskiego, w sumie 15,1 tys., i z powiatu nyskiego i brzeskiego, odpowiednio 6,8 tys. i 5,1 tys." – powiedział Sebastian Szczurek.

W całym kraju od 1 lutego ZUS przyjął niemal 2 mln 350 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze. Wszystkie wnioski dotyczą nowego okresu świadczeniowego. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Ubezpieczyciel przy składaniu wniosków o 800+ szczególnie poleca aplikację mZUS. Zawiera ona funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku.

Jeśli rodzic składał wniosek w poprzednich okresach i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy dokument na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane.

ZUS apeluje do wnioskujących o wprowadzanie poprawnych danych. Najczęstszą przyczyną opóźnień w przyznawaniu i wypłacaniu świadczenia są błędy w numerze rachunku bankowego względnie w numerze PESEL dziecka. Zdarza się także, że rodzice wnioskują o 800 plus na to samo dziecko, a otrzymać pieniądze może tylko jedna osoba. Świadczenie będzie przyznane osobie, która pierwsza złożyła wniosek. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo, więc każdy z rodziców otrzyma 400 zł. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/