1 listopad 2023

Kwesty przy wielu cmentarzach w regionie

zdjęcie: Kwesty przy wielu cmentarzach w regionie / pixabay/676243
W dzień Wszystkich Świętych przy wielu cmentarzach w województwie opolskim będą prowadzone kwesty. Udział w zbiórkach zapowiedzieli przedstawiciele samorządu, organizacji kultury, mniejszości niemieckiej, kibice Odry Opole.
REKLAMA

Po raz pierwszy zbierane będą pieniądze na renowację zabytkowego cmentarza katolicko-ewangelickiego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kultury i mniejszości niemieckiej. Pieniądze z pierwszej kwesty będą przeznaczone na renowację nagrobka Josepha Jackischa – opolskiego malarza - i grobów Sióstr Franciszkanek Szpitalnych.

"Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej, ze względu na swój stan, ale i miejsce w historii naszego miasta, wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Dzisiejsza kwesta jest pierwszą, jednak wszyscy mamy nadzieję, że nie ostatnią" - powiedziała PAP Joanna Filipczyk, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Także w stolicy regionu, już po raz ósmy, kibice i sympatycy klubu piłkarskiego Odry Opole będą zbierali pieniądze na ekshumacje i identyfikację Żołnierzy Wyklętych.

W Kędzierzynie-Koźlu, Głubczycach i Głuchołazach dzięki pieniądzom zebranym podczas zbiórek będą porządkowane miejsca pamięci na dawnych Kresach Wschodnich oraz kupowane paczki ze wsparciem dla rodaków żyjących nadal poza granicami Polski. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mmu

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Krapkowice
-4.8°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:48
Koronawirus
opolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krapkowicach

kiedy
2024-01-21 17:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Walce, Ul....
wstęp biletowany