7 styczeń 2020

Nowe uprawnienia Policji – pierwsze ujawnione nieprawidłowości

fot. KPP Krapkowice
Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – to nowa, funkcjonująca od 01 stycznia regulacja prawna już doprowadziła do podjęcia czynności przez policjantów z Krapkowic po kontrolach pojazdów.
REKLAMA

Policjanci z Krapkowic korzystając z nowych uprawnień wynikających z art. 306a Kodeksu Karnego zaledwie w ciągu kilku ostatnich dni przy kontrolach drogowych ujawnili pierwsze w Polsce nieprawidłowości związane z pojazdami w których cofnięto licznik. Teraz właściciele pojazdów muszą się liczyć z konsekwencjami karnymi.

4 stycznia 2020 r. w Krakowcach na ulicy Prudnickiej patrol ruchu drogowego zatrzymał samochód ciężarowy z Bydgoszczy. Policjanci realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza. Po weryfikacji w CEPiK okazało się, że jest on zaniżony o około 10 tys. kilometrów.

Podobna kontrola została przeprowadzona dzień później związana z odnotowanym wykroczeniem doprowadziła do ujawnienia w osobowym citroenie stanu o ponad 5 tys. kilometrów mniejszego niż ten naniesiony do systemu przez pracownika stacji diagnostycznej z Krapkowic w sierpniu 2019r .

Prawdziwym niechlubnym rekordem okazała się kontrola osobowej Skody Superb przeprowadzona wczoraj przez policjantów z Krapkowic. W samochodzie 31-letniego mieszkańca z gminy Gogolin policjanci ustalili, że drogomierz, którego kontrola na stacji diagnostycznej zakończyła się wpisem w CEPiK stanem 342 tys. kilometrów w chwili policyjnej kontroli wykazywała tylko 156,5 tys. kilometrów. W tym wypadku licznik został zaniżony o aż o 185,5 tys. kilometrów.

Kierowcy wszystkich kontrolowanych przez policjantów ruchu drogowego pojazdów nie potrafili wyjaśnić dlaczego stany liczników są niższe niż te odnotowane i zarejestrowane w bazie CEPiK w 2019 roku.

Policjanci z Krapkowic po przeprowadzeniu oględzin pojazdów, sporządzeniu dokumentacji fotograficznej będą teraz wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krapkowicach

kiedy
2020-02-09 17:00
miejsce
Krapkowicki Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-14 19:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Gogolin,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-15 18:00
miejsce
M-GOK, Głogówek, ul. Batorego 10
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-23 18:00
miejsce
Krapkowicki Dom Kultury,...
wstęp biletowany