Doprowadził do kolizji i uciekł - był nietrzeźwy
W sobotę (29.03) około godziny 9:20 dyżurny krapkowickiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Zdzieszowice doszło do kolizji drogowej. Policjanci po przybyciu na miejsce ustalili, że do kolizji doprowadził 27-letni kierujący bmw, który po tym jak wyprzedził kilka pojazdów, wracając na swój pas jezdni, uderzył w prawidłowo jadącego volkswagena. Mężczyzna jednak nie zatrzymał się tylko uciekł z miejsca zdarzenia.
Krapkowiccy policjanci szybko ustalili tożsamość kierującego i go odnaleźli. Funkcjonariusze zastali go w jego miejscu zamieszkania. Jak się szybko okazało prawdopodobnym powodem jego ucieczki był spożywany przez niego wcześniej alkohol. Mężczyzna został poddany badaniu. Urządzenie wskazało blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Teraz 27-latek za swoje czyny odpowie przed Sądem. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo Sąd, z uwagi na przekroczenie 1,5 promila alkoholu w organizmie, może orzec przepadek wartości pojazdu, którym się poruszał.
Przypomianamy! Nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie dla siebie, swoich pasażerów i innych użytkowników dróg. Nigdy, nie wsiadajmy za kierownicę, kiedy przed spożywaliśmy alkohol i wiemy, że w naszym organizmie nadal są promile. To skrajna nieodpowiedzialność, za którą można zapłacić zdrowiem, a nawet życiem. Każdy kierowca powinien też przyjąć zasadę, że nigdy nie decyduje się na prowadzenie pojazdu, kiedy nie ma pewności co do swojego stanu trzeźwości.
Przypominamy, że zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
• zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
• sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
• nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.