7 listopad 2023

Bezpiecznie rowerem jesienną porą

zdjęcie: Bezpiecznie rowerem jesienną porą / pixabay/1622354
Pomimo, że trwa już jesień to rower jest nadal bardzo popularnym środkiem transportu. Jest ekonomiczny, ekologiczny i wiele osób wykorzystuje go nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także dojeżdża nim do pracy czy szkoły. Jednak warunki atmosferyczne jakie panują o tej porze roku, nie zawsze są korzystne dla rowerzystów. Dlatego przypominamy! Rowerzysta powinien pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu roweru oraz o podstawowych zasadach korzystania z dróg.
REKLAMA

Pora dnia, pora roku, a przede wszystkim warunki atmosferyczne to czynniki, które mają wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg, szczególnie tych niechronionych. Do takich użytkowników zaliczamy właśnie rowerzystów. Rower to ekonomiczny i ekologiczny środek transportu. Coraz więcej osób korzysta z niego nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także dojeżdża nim do pracy czy szkoły.

Jednak należy pamiętać, że aby jazda rowerem była bezpieczna musi on być właściwie wyposażony. Szczególnie jesienią kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierującym, właściwe oświetlenie jednośladu ma bardzo duże znaczenie. Dlatego przypominamy:

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Odpowiednio silne oświetlenie rowerowe jest bardzo istotne podczas jazdy wieczorem lub nocą. Sprawia, że rowerzysta może czuć się w trasie znacznie bezpieczniej. Światła zwiększają naszą widoczność dla kierowców pojazdów silnikowych i ułatwiają nam jazdę po ciemnej trasie.

Rowerzysto zadbaj o własne bezpieczeństwo!

Choć korzystanie z kasków ochronnych i elementów odblaskowych podczas jazdy rowerem nie jest wymagane przepisami, to warto z nich korzystać. Teraz kiedy zmrok zapada coraz wcześniej nie tylko światła roweru ale też opaski odblaskowe znacznie poprawią naszą widoczność na drodze. Natomiast kask ochroni naszą głowę, która jest najbardziej narażona na urazy.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Krapkowice
-4.6°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:48
Koronawirus
opolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krapkowicach

kiedy
2024-01-21 17:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Walce, Ul....
wstęp biletowany