3 maj 2024

Krapkowickie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

fot. KPP Krapkowice
Dzisiaj, w wielu miastach na terenie naszego kraju, uroczyście obchodzono kolejny jubileusz uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W ten sposób Polacy upamiętniali przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krapkowicach, nadkom. Piotr Wilusz, wziął udział w uroczystych obchodach, które odbyły się pod Pomnikiem Wojen i Przemocy w Krapkowicach.

Każdego roku, trzeciego dnia maja na terenie całego kraju uroczyście rozbrzmiewa hymn Polski, a na maszt podnoszona jest biało-czerwona flaga narodowa. W ten sposób Polacy upamiętniają przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

W 233 rocznicę uchwalenia przez sejm Konstytucji 3-go Maja władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy powiatu krapkowickiego, pod pomnikiem Ofiar Wojen i Przemocy, spotkali się aby uczestniczyć w uroczystych obchodach tego historycznego wydarzenia.

W oficjalnych uroczystościach udział wziął Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krapkowicach, nadkom. Piotr Wilusz. Zastępca uczestniczył w mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Św. Mikołaja w Krapkowicach. Następnie wspólnie z uczestnikami tego wydarzenia, przemaszerował pod pomnik Ofiar Wojen i Przemocy, gdzie odbyły się główne uroczystości.