reklama
6 grudzień 2022

Mikołajki - okazja, by rozpieszczać siebie i innych

zdjęcie: Mikołajki - okazja, by rozpieszczać siebie i innych / pixabay/2918
6 grudnia to dzień dobroci, podczas którego zazwyczaj obdarowujemy bliskich drobnymi upominkami, a w całej Polsce utarło się, że to w nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj odwiedza najmłodszych.
REKLAMA

Historia

Święty Mikołaj, biskup Miry, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego Mikołaja) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.

Mikołaj z Miry to święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku (legendarne przekazy twierdzą, że urodził się około roku 270, a zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352), był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest z brodą, w szatach biskupa rytu łacińskiego lub greckiego, z mitrą i pastorałem. Najczęściej w jednej ręce trzyma księgę a drugą wykonuje gest błogosławieństwa. Wśród jego atrybutów występują rekwizyty z legend – między innymi trzy złote kule, trzy jabłka, trzy sakiewki, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, kotwica czy okręt.

Kto przynosi prezenty w różnych regionach Polski?

W północno-wschodniej, centralnej i zachodniej Polsce powszechne jest stosowanie zwrotu Święty Mikołaj. Mieszkańcy Wielkopolski, Pomorza Zachodniego, Kujaw, Ziemi Lubuskiej czy Kaszub dostają prezenty od Gwiazdora. Starsi i młodsi mieszkańcy Małopolski czy Podkarpacia – prezentów mogą oczekiwać od Aniołka, w południowo-wschodnim zaś krańcu Polski, a także w niektórych regionach Dolnego Śląska do pracy tej oddelegowana jest Gwiazdka. Na Górnym Śląsku rozdawaniem podarków zajmuje się niejako „osobiście” Dzieciątko, symbolizujące narodzonego Jezusa. W tym zakątkach Polski, w których mieszkają mniejszości wyznania prawosławnego, można spotkać Dziadka Mroza.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Krapkowice
7.8°C
wschód słońca: 06:36
zachód słońca: 16:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krapkowicach

kiedy
2024-11-11 19:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Gogolin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 17:00
miejsce
Centrum Kultury w Głogówku,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 18:00
miejsce
Centrum Kultury w Głogówku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-09 17:00
miejsce
Centrum Kultury w Głogówku,...
wstęp biletowany